Kırsal Kalkınmada Uzman Eller projesinde arıcılık konusunda farklı bir bakış açısı yakalamak isteyen Biga'ya bağlı Eskibalıklı Köyünden hibe almaya hak kazanan Veteriner Hekim Hasan Sepici; Arı Yetiştiriciliği ve Arı Ürünler Üretimi Projesinden hibe olarak satın aldığı kovanları gökkuşağı renklerini temsilen rengarenk boyayarak, "Renkli Kovan Balları" adı altında projesini hayata geçirmişti.
Renkli Kovan balları ve çalışkan arılar kaliteli kestane balı üretimi için kestane ve ıhlamur ağaçlarıyla Erdek Kapıdağ Ormanlarında yerini aldı.
 Kırsal Kalkınma Destekleri, 2022 yılında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi kapsamında Çanakkale genelinde 8 adet büyükbaş yetiştiriciliği projesine toplam 54 büyükbaş hayvan, 6 adet küçükbaş yetiştiriciliği projesine toplam 247 küçükbaş hayvan, 3 adet arı yetiştiriciliği ve arı ürünleri üretimi projesine 150 arılı kovan, arı ürünleri üretimi için gerekli olan alet ve ekipman desteği yapıldı. Bozcaada'da 1 yerel butik pekmez üretimi tesisi kurulurken, tesisin alet, ekipman ve makinaları hibe kapsamında alındı. Biga'da 6 projeye 593.009,92 TL, Çan'da 1 projeye 100.000 TL, Ezine'de 2 projeye 199,500 TL, Gökçeada'da 1 projeye 100.000 TL, Merkez İlçede 4 projeye 396.000 TL, Yenice'de 3 projeye 291.000 TL, Bozcaada'da ise 100.000 TL olmak üzere kent genelinde toplam 1.879.509,92 TL hibe ödemesi gerçekleştirildi.
Renkli kovanlar, renkli ballar
 
Kırsal Kalkınmada Uzman Eller projesinde arıcılık konusunda farklı bir bakış açısı yakalamak isteyen Biga'ya bağlı Eskibalıklı Köyünden hibe almaya hak kazanan Veteriner Hekim Hasan Sepici; Arı Yetiştiriciliği ve Arı Ürünler Üretimi Projesinden hibe olarak satın aldığı kovanları gökkuşağı renklerini temsilen rengarenk boyayarak, "Renkli Kovan Balları" adı altında projesini hayata geçirdi. Renkli kovanları ile Eskibalıklı Köyünde yoğun ilgi ile karşılanırken, renkli kovanları görenlerden arılıkta fotoğraf çektirmek için yoğun talep alıyor. Çocukların arı korkusunu yenmek, arı yetiştiriciliğini sevdirmek için yapmış olduğu projesinde Uzman Eller Proje Sahibi Hasan Sepici'ye kovanların boyanmasından arıcılık faaliyetlerine kadar oğulları Vedat Sepici ve Fırat Sepici yardım ediyor. Oğullarına bilgi birikimi ve tecrübelerini aktaran Veteriner Hekim Sepici arı yetiştiriciliği ve arı ürünleri faaliyetlerini küçük aile işletmesi olarak faaliyete devam ediyor. Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi 2023-2024 yıllarında da başvuru almaya devam edecek.
 
Bahar Karakurt
 
 


Kaynak: Biganın Sesi