Hayvancılıkla uğraşanlara Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen buzağı desteği ödemeleri başladı.
Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca, 2021 Yılı 2. Dönem Buzağı desteklerinin ödemelerinin başladığını duyurarak ‘hayırlı ve bereketli olsun. ‘ dedi.
T.C kimlik noya göre yapılan ödemelerde,
 T.C. Kimlik no son hanesi 0-2 olanlara 21.10.2022 tarihinde ödemeleri yapıldı.
T.C.Kimlik no son hanesi 4-6-8 olanlara 28.10.2022 saat 13:00 den sonra hesaplarına aktarılacağını söyleyen Müdür Atmaca,  “Biga’mızda: 2.116 Üreticimize, 8.262 Buzağısı için 3.131.058,75 TL ödeme yapılacaktır.” Dedi.
 
Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği kapsamında yürütülecek olan 2021 yılı buzağı desteklemesinden; 120 gün yaşamış ve programlı aşıları tamamlanmış olan Türkvet ile E-ıslah veri tabanlarına kayıtlı 2021 yılı doğumlu buzağılar faydalandırılacaktır.
 
Buzağı desteklemesinden yararlanmak için; Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyesi olan yetiştiricileri birlik aracılığıyla, 
Birlik üyesi olmayan yetiştiriciler ise İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine şahsen dilekçe ile başvuru yapacaktır.
 
Destekleme buzağının doğduğu işletmeye ödenecek olup, doğduğu işletmede 120 günü tamamlama şartı aranmaktadır. 1'inci dönem desteklemeye müracaat eden yetiştiricilerin, 2'nci dönem için ayrıca başvuru yapmalarına gerek yoktur.
 
Buzağıların analarında, ilkine buzağılama yaşı 510-810 gün arasında veya destekleme kapsamındaki buzağılaması ile bir önceki buzağılaması arasındaki süre 235-450 gün olmalıdır. Bu parametreler e-ıslah kayıtlarından, e-ıslahta kayıtlı olmayan ineklerin ise e-ıslahta kayıtlı buzağılarından hesaplanır.
 Destekleme kapsamında;
1) Normal destek alan buzağılar için buzağı başına 470 TL destek verilecektir.
 
2) Etçi veya kombine ırk boğaların sperması ile suni tohumlama sonucu doğan buzağılar için buzağı başına 700 TL destekleme verilecektir.
 
3) Soykütüğüne kayıtlı analardan suni tohumlama sonucu doğan buzağılar için (süt ölçüm kriterlerini yerine getirmiş) Birlik aracılığıyla müracaat eden yetiştiricilere soykütüğü sınıfına göre buzağı başına fark ödemesi yapılacaktır.
 
4) Döl kontrolü kapsamındaki boğaların sperması ile suni tohumlamadan doğan buzağılar için buzağı başına ilave 50 TL ödeme gerçekleştirilecektir.
 
Tebliğe göre "buzağıların zamanında küpeletilmesi, Türkvet ve e-ıslah kayıt sistemlerine kaydettirilmesi, programlı aşılarının yaptırılmasından" yetiştiriciler sorumlu olacaktır.
 
Bahar Karakurt