YUKARI İNOVA KÖY HAYRINA YAKLAŞIK ÜÇ BİN KIŞI KATILDI

YUKARI İNOVA KÖY HAYRINA YAKLAŞIK ÜÇ BİN KIŞI KATILDI

ENGELSİZ EĞİTİM KISA FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLER VERİLDİ

ENGELSİZ EĞİTİM KISA FİLM YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLER VERİLDİ

MALİ MÜŞAVİR DOĞAN GÜRŞEN “ÇANAKKALE SERBEST MUHASEBE S.M.M. M.O YÖNETİM ADAYIYIZ”

MALİ MÜŞAVİR DOĞAN GÜRŞEN “ÇANAKKALE SERBEST MUHASEBE S.M.M. M.O YÖNETİM ADAYIYIZ”

MEHMET EMİR ÇAKIR SÜNNET OLARAK ERKEKLİĞE İLK ADIMINI ATTI

MEHMET EMİR ÇAKIR SÜNNET OLARAK ERKEKLİĞE İLK ADIMINI ATTI

Antik kente ziyaretçi akını

Antik kente ziyaretçi akını

ÇTB MECLİSİ TOBB MECLİS ÜYELERİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİNE KATILDI

 • Haber :
 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından 22-24 Şubat 2019 tarihlerinde TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri düzenlendi. Üç gün süren eğitim, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) ile TOBB Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti.
  Birlik iştiraklerinin kurumsal yapılarını ve hizmetlerini tanıtmak, çeşitli yönetim becerileri kazandırmak, üyeleri Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmeler hakkında bilgilendirmeler yapılması amacıyla gerçekleştirilen eğitime Çanakkale Ticaret Borsası Meclis üyeleri katıldı.
  İlgili Eğitime Çanakkale Ticaret Borsası’nı temsilen Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Meclis Başkan Yardımcısı İzzet Arıcı, Meclis Katip Üyesi Sinan Yücel, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Uysal, Yönetim Kurulu Üyeleri Melih Gündoğdu, Birol Çetin, Ruhi Badem, Meclis Üyeleri Ahmet Uzun, Akif Kulaç, Cengiz Yanmaz, Güray Özsoy, Hüseyin Ok, İsmail Saman, Nazmi Tok,Genel Sekreter Sevcan Elver katıldı.
  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Oda/Borsa Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde, meclis üyeleri ile bir araya geldi.
  Meclis Üyeleri Bilgilendirme Seminerlerini yapmaya 2013 yılında yapılan oda/borsa seçimlerinden sonra karar verdiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, o dönemde yapılan seminerler sonucunda 5 üzerinden 4,8 memnuniyet ile geri dönüşler olduğunu, bu kapsamda 2018 yılında yenilenen meclis üyeleri için bu semineri yeniden düzenlediklerini söyledi.
  Türk iş dünyası olarak zor bir dönemden geçtiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak 365 oda/borsa başkanı ile 7 bölge toplantısı yaptıklarını ve üyelerin sorunlarını dinlediklerini ifade etti. Hisarcıklıoğlu, bu toplantılarda Oda ve borsalardan gelen talep ve sıkıntıların başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm bakanlara tek tek iletildiğini aktardı. Bankalarla ilgili sıkıntıları çözmek amacıyla da Türkiye Bankalar Birliği ile bir araya geldiklerini ve 30 ilde toplantılar yaptıklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, yaklaşık 9 bin kişi ile biraraya geldikleri bu toplantılarda birebir görüşmeler de yaptıklarını ve bu görüşmelerden yüzde 97’sinin sorunlarının çözüme kavuştuğunu bildirdi.
  Dünyada 2 önemli trend olduğundan bahseden Hisarcıklıoğlu, her yıl dünya nüfusuna 2 Türkiye nüfusu eklendiğini, şu anda 2 milyar kişinin orta gelir sınıfında olduğunu belirterek, “2020 yılında bu rakam 3,2 milyara, 2030 yılında 5 milyara gelecek. Dünyada insanlar şehirleşiyorlar, şehirleşirken zenginleşiyorlar, zenginleşirken de kırsaldan koptukları için tüketim talepleri artıyor. Bu orta sınıfın tüketimi de yaklaşık 7 trilyon dolar. 2020’de bu 3’e katlanacak, 20 trilyon dolara gelecek. Bu neyi gösteriyor. Bu aslında sizlerin temsil etmiş olduğu kitleye niye ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Bu talebi karşılayacak altyapı lazım, üretim lazım, dağıtım sistemine ihtiyaç var. Tüccar, sanayici ve tarım sektörü önümüzdeki dönem bütün dünyada daha da önemli olacak” dedi.
  İkinci önemli trendin şehirlerin rekabeti olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “Ekonomide artık ülkelerin yerine şehirler yer alıyor, şehirler markalaşıyor. Ülkenin marka olması değil şehrin marka olması. Yurtdışına gittiğiniz zaman Türkiye deyince
  adam Antalya’yı anlatıyor, İstanbul’u anlatıyor. Bütün dünyada da artık şehirler ön plana geçiyor. Yarış, şehirlerarasında. Şehrin kanaat önderleri sizsiniz. Bugün dünyanın 600 büyük şehrinde yaşayan nüfus 1,5 milyar. Ekonomik hacmi 30 trilyon dolar. Dünya ekonomisinin yarısı şu anda şehirlerde dönüyor. Paranın döndüğü yer şehir artık. 10 yıl sonra şehirlerde yaşayan nüfus 2 milyara gelecek ve toplam 64 trilyon dolar şehirlerin ekonomik hacmi olacak. Bu da dünya ekonomisinin yüzde 60’ı demek. Şehrin kalkınmasının, zenginleşmesinin tek bir tane çözümü var o da özel sektördür. Önümüzdeki dönemde rotayı belirleyecek olan sizler olacaksınız” şeklinde konuştu.
  Hisarcıklıoğlu, Meclis Üyelerinin şu an bulundukları kurumun en demokratik kurum olduğunu, gücün tabanda yer aldığını, herkesin seçilerek geldiğini söyledi.“İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” diyen TOBB Başkanı, “İnsanlara faydalı olacak noktadasınız. Bir kişiye iş ve aş verebiliyorsanız ne mutlu size. Bunun kıymetini iyi bilin” dedi.Yaşanan sıkıntıların aşılacağına inandığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, bunun birbirlerini ötekileştirmeyerek sağlanacağını söyledi. “Ayrışırsak kaybederiz” diyen Hisarcıklıoğlu, farklılıkların bu dünyanın zenginliği olduğunu, oda/borsa meclislerinde de farklı düşüncelerin olacağını, ancak ortak akılda buluşularak sorunların çözüleceğini anlattı.
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz