SEPİCİ; “AK PARTİ DE GÖREVLER HALKA VE HAKKA HİZMET İÇİN VERİLİR”

SEPİCİ; “AK PARTİ DE GÖREVLER HALKA VE HAKKA HİZMET İÇİN VERİLİR”

GÖLETTE KORKUTAN KEŞİF…

GÖLETTE KORKUTAN KEŞİF…

7. ÇANAKKALE BİENALİ BAŞLADI

7. ÇANAKKALE BİENALİ BAŞLADI

150 YILLIK SERÜVEN FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

150 YILLIK SERÜVEN FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

BİGA ZAHİRECİLER YAPI KOOPERATİFİ’NİN GENEL KURULU YAPILDI

BİGA ZAHİRECİLER YAPI KOOPERATİFİ’NİN GENEL KURULU YAPILDI

AVRUPA OBEZİTE GÜNÜ

 • Haber :
 • Obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır. Beden Kütle İndeksi (BKİ) yetişkinlerde fazla kiloluluk ve obeziteyi sınıflandırmak için yaygın olarak kullanılan basit bir boya göre ağırlık indeksidir. BKİ, bireyin vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun (m cinsinden) karesine (BKI=kg/m2) bölünmesiyle elde edilen bir değerdir.
  Dünya Sağlık Örgütü
  · BKİ değerinin 25’e eşit ve ya 25’ten yüksek olmasını fazla kiloluk
  · BKİ değerinin 30’a eşit ve ya 30’dan yüksek olmasını obezite olarak tanımlar.
  BKİ boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının tahmin edilmesinde kullanılmakta, vücutta yağ dağılımı hakkında bilgi vermemektedir.
  Kadınlar için bel çevresinin 89 cm ve üstünde olması, erkekler için de bel çevresinin 102 cm ve üstünde olması sağlıksız olarak değerlendirilir.
  Obezite ve fazla kiloluluğun ana nedeni günlük alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olmasıdır. Küresel olarak;
  · Yağ içeriği yüksek, enerji yoğun gıdaların alımında artış
  · Birçok iş türünün artan sedanter yapısı nedeniyle fiziksel in-aktivitedeki artış, ulaşım modellerindeki değişim, ve şehirleşmedeki artış obezite nedenleri arasındadır.
  Obezite Kronik Bir Hastalıktır.
  Dünya Sağlık Örgütü, içinde bulunduğumuz yüzyılda, obezitenin, yetersiz beslenme ve bulaşıcı hastalıklara benzer veya daha yüksek prevalansa sahip olduğunu onaylamaktadır. Bu nedenle, obeziteyi önlemek ve tedavi etmek için etkili önlemler alınmadığı takdirde, 2025 yılına kadar dünya nüfusunun yarısından fazlasının obez olması durumu söz konusudur.İlimizde obezitenin önemine dikkat çekmek amacıyla 22 Mayıs 2019 Cuma günü saat:10:00 da Müdürlüğümüz Obezite Okulu öğrencileri katılımı ile Halk Bahçesinde yürüyüş etkinliği düzenlenecek olup tüm halkımız davetlidir.
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz