BAŞKAN ERDOĞAN BİR SEÇİM VAADİNİ DAHA GERÇEKLEŞTİRDİ

BAŞKAN ERDOĞAN BİR SEÇİM VAADİNİ DAHA GERÇEKLEŞTİRDİ

TÜRK KIZILAYI 153 YAŞINDA!

TÜRK KIZILAYI 153 YAŞINDA!

ÇANAKKALE’DE 198 METREKÜP MÜSİLAJ TOPLANDI

ÇANAKKALE’DE 198 METREKÜP MÜSİLAJ TOPLANDI

BİGASPOR LİGE GALİBİYET İLE BAŞLADI

BİGASPOR LİGE GALİBİYET İLE BAŞLADI

BAŞKAN SEPİCİ GENÇLER İLE BİR ARAYA GELDİ

BAŞKAN SEPİCİ GENÇLER İLE BİR ARAYA GELDİ

ERENSOY”ÇANAKKALE İÇİN TAM KAPANMA TALEP EDİYORUZ”

 • Haber :
 • Çanakkale’ bir dönem vaka sayılarını sıfırlamış ve bu durum Çanakkale’de memnuniyet ve güven yaratmıştı. Vaka sayılarının sıfırlandığı günden yaklaşık bir yıl sonra Çanakkale Türkiye genelinde vaka artışı sıralamasında Yüzbinde 962.98 ile Türkiye birincisi oldu.
  Hafta sonu Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan vaka sayısı artışları rakamlarını duyan Çanakkaleliler Çanakkale’nin vaka artışlarında Türkiye birincisi olduğuna inanamadı. Çanakkale’ de vaka sayısı artışlarında Türkiye birincisi olmasının ardından açıklama yapan Çanakkale Tabip Odası Başkanı Doktor Güleda Erensoy açıklamalarında ifade ettiği cümleyi hatırlatarak Sağlık İl Müdürü bu konuda bir açıklama yapmalı. Çanakkale bu açıklamayı hak ediyor” dedi. Erensoy Çanakkale’de ki vaka artış hızı nedeni ile Çanakkale Merkez Devlet hastanesinde Cuma günü açılan Yoğun Bakım servisinin hafta sonunda dolduğunu ifade ederek “ Çanakkale’de vaka artışı nereye kadar gidecek ? “ dedi. Erensoy açıklamasında Çanakkale’de ki vaka artışı tablosunun mimarları sorumluluklarını üzerine almalıdırlar” dedi. ÇANAKKALE İL PANDEMİ KURULUNDA NELER DÖNDÜ SAĞLIK İL MÜDÜRÜ AÇIKLASIN Çanakkale Tabip Odası Başkanı Doktor Gülede Erensoy Çanakkale’nin vaka sayısı artışında Türkiye birincisi olmasının ardından Çanakkale’de ki vaka artışlarını değerlendirdi. Erensoy değerlendirmesinin başında “Sağlık Bakanlığı tarafından son açıklanan 100 nüfusa göre vaka sayısı artışında geçen hafta 797.34 olan Çanakkale’nin vaka artışının geçtiğimiz hafta 962.98’e yükselmesi demek “ Biz Çanakkale’de Pandemi’ yi yönetemiyoruz”’ un net karşılığıdır. Çanakkale’deki Pandemi yönetimi iflas etmiş durumdadır. Biz Çanakkale Tabip Odası olarak bu durumun ilan edilmesini gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bizi bu noktaya getirenler ile bundan sonra nasıl devam edecez? ve bundan sonra onlara nasıl güveneceğiz? Emin değiliz. Söylemek istediğim şey şu, İl Pandemi Kurulunda Çanakkale Tabip Odası yok. İl Pandemi Kurulunda Vali ve İl Sağlık Müdürü’ de dahil her gün ve her hafta vaka sayıları ellerine geliyor. Bu ne demek ? gün gün Çanakkale’deki vaka sayısı artışı görülüyorsunuz ve vaka artışı ile ilgili kaynağı görüyorsunuz. Çanakkale’deki vaka artışlarının esas kaynak yeri neresi görüyorsunuz. Kaynağı gördüğünüze göre, vaka artışlarının kaynağına yönelik tedbirleri arttıra bilirsiniz. Ben Çanakkale Tabip Odası Başkanı olarak vaka artışlarına neden olan kaynak nerde bilemiyorum. Bu durumu bilmediğimiz içinde önlem alamıyor ve halkımıza gerekli bilgileri de veremiyorum. Geldiğimiz nokta ne ? demek ki “ biz zamanında gerekli ve yeterli önlemleri alamadık, almadık, biz yapmamız gerekenleri yapmadık, Bu cümleden kastım İl Sağlık Müdürü, Vali ve İl Pandemi kurulundaki herkes. Pandemiye yönelik gerekli uyarıların yapılmasına rahmen mi? bu önlemler alınmadı. Gerekli, uyarılar yapılmadı mı? Pandemi kurulunda neler döndü. Onu da İl Sağlık Müdürü’nün açıklaması gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.
  BU TABLOYA NEDEN OLANLAR SORUMLULUĞUNU’ DA ÜZERLERİNE ALMALILAR
  Erensoy, Çanakkale’deki vaka artışına nedfen olanların bunun sorumluluğunuda üzerlerine almaları gerektiğini hatırlatarak “Çanakkale’de yüzbin nüfusa göre vaka artışının 962.98′ e yükselmesi ile ilgili bu tablo’nun açıklanabilir bir tarafı yok. Aşağı yukarı Çanakkale merkez nüfusunun 100 bin olduğunu kabul edersek, Çanakkale geneli nüfusunu da 540 bin olduğunu düşünürsek bir şehirde vaka artışında, Türkiye’ nin en kalabalık nüfusu olan İstanbulu geçerek Türkiye genelinde vaka artışının en çok olduğu il olmak Çanakkale halkına ihanettir. Bu şu demektir, eğer halkımız önlemlere uymuyorsa siz yeterince uyarınızı, bizde Tabip Odası olarak’ ta yapamadık. Gerekli uyarıları Çanakkale Valiliği yapamadı ve sağlık Müdürlüğü’ de yapamadı demektir. Bu tablo ile ilgili Herkes üzerine düşen sorumluluğu almak zorunda. Çanakkale’ de yaşayan halkın hataları ki halkın hataları da vardır mutlaka, bu konuda Tabip Odası olarak ve Tabip Odası Başkanın olarak ben bizler halkımızı uyarmak zorunda olan kişileriz. Çanakkale’de karantina uygulaması mı yetersiz yapıldı? Vaka kaynakları bulunup yeterli taramamı yapılmadı mı? Covit-19 taşıyıcılar tespit edilecek şekilde test yapılmadı mı? filyasyon ekipleri yetişemedi mi? vaka artışlarının sebebi nedir ? ortada bir eksik , bir yanlış var. Bu durumun bir şekilde açıya çıkarılması lazım. Yeni önlemlerinde alınması lazım. Yeni önlemlerden kastımız şu Çanakkale’ de vaka artışına neden olan durum ne ? aksayan yeri tespit etmemiz ve bilmemiz lazım. Filyasyon’ da mı eksik var? test sayımızda mi eksik var? karantinalara uyulmada mı eksiklik var? bunları tespit etmemiz gerekiyor.” dedi.
  MEHMET AKİF ERSOY DEVLET HASTANESİNDE AÇILAN AÇILAN 4. YOĞUN BAKIMDA DOLDU
  Erensoy değerlendirmesinde Çanakkale’de ki yoğun ve hızlı vaka artışı nedeni ile Devlet Hastanesinde açılan yeni Yoğun Bakım yataklarının da dolduğunu belirterek “Vaka artışlarında sorun nerede konusu ile ilgili Tabip odası olarak bir görselde hazırladık. Biz Tabip Odası olarak söz sahibi olmak istiyoruz. Çanakkale İl Pandemi Kurulunda yer almak istiyoruz. Gerçekten Çanakkale için tam kapanma talep ediyoruz. Sosyal ve ekonomik destekli tam kapanma talep ediyoruz. Çanakkale’nin bu vaka sayısı artışını taşıması mümkün değil. Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde Cuma günü açılan 4. Yoğun Bakım iki gün içerisinde doldu. Çanakkale’de bu vaka artışı nereye kadar gidecek.” Dedi.
  SALGININ YAVAŞLATILMASI EN ÖNEMLİ ÖNCELİĞİMİZ OLMALI
  Çanakkale’de ki yoğun ve hızlı vaka artışından sonra Çanakkale Tabip Odası olarak tam kapanma talep ettiklerini de ifade eden Erensoy değerlendirmesine şu cümleler ile devam etti. “Tam kapanmadan sonra, şu anda Çanakkale Onsekiz Mart üniversitesi Sağlık Araştırmaları ve uygulama hastanesi sadece Pandemi vakalarına bakıyor, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinin’ de sadece acil vakalar ile Onkoloji hastaları gibi öncelikli tıbbi vakalara ve sadece Pandemi hastalarına bakması lazım. Bugün hastanemize kolundaki kızarıklık için gelen hastalar var. Anlaşılıyor ki bu vatandaşımıza biz gerekli bilgiyi ulaştıramamışız demek. Kolundaki kızarıklık için hastaneye gelmesi gerekmiyor bu vatandaşımızın. Bu durum için evden çıkması gerekmiyor. Bu gibi hastalar şu an hastanemiz için gereksiz bir yük. Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinin şu anki durumu, hastane’nin giriş kapıları herkese açık. Her gelen bu kapılardan hastaneye girip çıkabiliyor. Bu kadar yoğunluklu temasın olduğu bir pazarlar var ki pazarlarda bile ek önlemler alındı. Hastanemizde hiçbir şey için bir sınırlama yok. Poliklinik sayısında bir sınırlama yok. Hastanede böyle bir yönetimsizlik, yönetememe hali olamaz. Kulak – Burun – Boğaz hekimlerinin hepsi poliklinik yapıyor. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır gerçekten anlaşılır gibi değil. Şu an Çanakkale Devlet Hastanesinde Poliklinik yapılması günü değildir. Şu anda önceliklerimizin belirlenmesi, bu salgında vaka artışlarının yavaşlatılması en önemli önceliğimiz.”
  ÇANAKKALE DEVLET HASTANESİNDE OLAĞAN ÜSTÜ BİR YÖNETİM KRİZİ VAR
  Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi yönetimi ile Sağlık İl Müdürü arasında yaşanan gerginliğin Devlet hastanesinde kriz yarattığını da ifade eden Erensoy değerlendirmesinde “şu an Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimimiz 10 günlük rapor almış durumda. Başhekim yardımcılarımız görevden ayrıldılar. Çanakkale Devlet Hastanesinde olağanüstü bir yönetim krizi var. Şuanda başımızda bir Başhekim yok. İki tane Başhekim Yardımcısı duruyor başka kimse yok. Çanakkale Devlet Hastanesi Yönetimi İle Çanakkale Sağlık İl Müdürü arasındaki çekişmeler Başhekim ve Başhekim Yardımcıları bir şekilde uzaklaştılar. Şu anda biz Çanakkale Devlet Hastanesi Doktorları olarak muhatap bulamıyoruz. Yani Çanakkale Devlet Hastanesinin Başhekimi yok şu anda. Şu anda Çanakkale’de çok büyük bir kriz yaşanıyor bu krizin 1. Sorumlusu Sağlık İl Müdürüdür, Çanakkale Vali’sidir, alınması gereken önlemler zamanında alınmamıştır. Çanakkale Tabip Odası olarak bizim kamuoyu adına talebimiz Sağlık İl Müdüründen vaka artışı ve vaka artışının nedenleri ile ilgili bir açıklama yapmasıdır. Sağlık İl Müdüründen şu ana kadar “Çanakkale’de vaka sayılarının neden arttığı ve Çanakkale Devlet Hastanesi Başhekiminin nerede olduğuna” yönelik bir açıklama yaptı mı? hayır yapmadı. Kesinlikle bir açıklamayı hak ediyor Çanakkale. Çanakkale gibi küçük bir ilde bu kadar vaka artışı “ biz bu işi beceremedik” demektir.” ifadelerine yer verdi.
  Haber Merkezi
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz