BİGA BORSASINA YILIN İLK ARPASI GELDİ

BİGA BORSASINA YILIN İLK ARPASI GELDİ

BAŞKAN SEPİCİ “HİÇ DURMADAN, HİÇ YORULMADAN AŞKINAN ÇALIŞMAYA DEVAM”

BAŞKAN SEPİCİ “HİÇ DURMADAN, HİÇ YORULMADAN AŞKINAN ÇALIŞMAYA DEVAM”

BİR ÇOCUK NEFES ALSIN, HAYATINI DOYASIYA YAŞASIN DİYE BÜTÜN BU ÇABAMIZ…

BİR ÇOCUK NEFES ALSIN, HAYATINI DOYASIYA YAŞASIN DİYE BÜTÜN BU ÇABAMIZ…

BAYRAMİÇ’TE KİRAZ HASADI BAŞLADI

BAYRAMİÇ’TE KİRAZ HASADI BAŞLADI

ÇAN’DA COVİD-19 TEDBİRLERİ VE PAZAR YERİ DENETİMİ

ÇAN’DA COVİD-19 TEDBİRLERİ VE PAZAR YERİ DENETİMİ

“KADINLARIMIZ KENDİLERİNİ KORUMASIZ HİSSEDİYORLAR”

 • Haber :
 • DEVA Partisi Çanakkale İl Başkanlığı, İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararının iptaline yönelik açılan davaya müdahil oldu. Geçtiğimiz gün İl Yönetimi tarafından, Adliye önünde konuyla ilgili basın açıklamasında bulunuldu.
  İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararının iptaline yönelik DEVA Partisi Genel Merkezi tarafından dava açıldı. Dün DEVA İl Yönetimi ise Adliye önünde basın açıklamasında bulunarak, davaya müdahil olduklarını belirttiler. Yapılan basın açıklamasında, “İstanbul Sözleşmesi ülkelerin örf ve adetlerine uygun olarak iç hukuklarını düzenler ve kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için imzacı devletlere sorumluluk yükler. İmzalandıktan sonra gereğince uygulandığı ülkelerde olumlu sonuçları bugün artık tespit edilmiştir. Bugün Türkiye dünya çapında toplumsal cinsiyet, eşitlik, refah vb. konulu raporlarda, endekslerde son sıralarda yer almaktadır. Örneğin kadın, barış ve güven endeksi ülkeler sıralamasında Türkiye 167 ülke içerisinden ancak 11. sırada yer alabilmiştir.
  “Milletin iradesi yok sayılarak feshedilmiştir”
  İstanbul Sözleşmesi ülkemizde 2011 yılında, halen görevde olan bugünkü iktidar yetkilileri tarafından herhangi bir şerh düşülmeden TBMM tarafından onaylanmıştır. Ancak, gerekli uygulamalar yıllar içinde yetersiz kalmış ve hatta kadını koruyamamıştır. O gün mecliste 246 vekilin kabulü ve 1 vekilin çekimser oyuyla kabul edilen İstanbul Sözleşmesi, bugün usulsüzce ve milletin iradesi yok sayılarak feshedilmiştir.
  “2020 yılında 300 kadın öldürüldü ve bunlardan 171’i şüpheli ölüm”
  Bugün Türkiye’de kadınların öğrenilmiş çaresizlikleri var, kader diyerek katlandıkları şiddet bunların başında geliyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2020 yılında 300 kadın öldürüldü ve bunlardan 171’i şüpheli ölüm. Sayısını bilmediğimiz Kadın ve çocuk da şiddete, istismara maruz kalıyor Ve hayatları kararıyor. Cezaların yetersiz ve etkisiz kalması planlı kadın cinayetlerini arttırıyor.
  “Kadınlarımız kendilerini korumasız ve çaresiz Hissediyorlar”
  Bir koca ‘Kanunlar benden yana ben de öldürdüm ‘cümlesini çok rahat kurabiliyor. Hukukun ve güvenin olmadığı bu ortamda kadınlarımız kendilerini korumasız ve çaresiz hissediyorlar. Alınan koruma kararlarına rağmen koruma kararlarının ihlali durumunda maalesef etkin bir yaptırım da söz konusu değil. Halbuki bir kadın ancak bıçak kemiğe dayanmışsa hayati endişesi, korkusu varsa kolluk güçlerine sığınır, korunma talep eder. Barıştırsınlar diye değil! İstanbul Sözleşmesi’nde de belirtildiği üzere şiddet mağdurunun korunması, devletin koruma mekanizmalarının harekete geçirilmesi, kadının maddi manevi yönden güçlendirilmesinin sağlanması, şiddet mağduruna psikolojik destek sağlanması, devletin tazminat yükümlülüğünü yerine getirmesi ve sığınma evlerinin sayısının anlaşmada yer alan şekilde arttırılmasını beklerken tek bir imza ile sözleşmenin feshedilmesi kararı vicdanlarımızı kanatmış, mevcut yasaların şiddet mağdurunu koruyacağına dair inancımızı kaybetmemize neden olmuştur. İşte tam bu sebeple İstanbul Sözleşmesi çekilme kararından geri dönülmelidir! DEVA Partisi’nin kurulduğu günden itibaren konuyla ilgili duruşu net. DEVA Partisi samimi, gerçek ve konuyu sahiplenen duruşuyla kadınları yaşatacak çözümlere liderlik edecektir. Kampanyamızın ikinci ayağı olarak imza kampanyası başlatıyoruz. Ve diyoruz ki kadınların çocukların şiddete maruz kalmasını, cinayete kurban gitmesine vicdanı el vermeyen her vatandaşımız ister kadın olsun ister erkek gelsin ve hukuka sahip çıksın. Belki vicdan sahibi sorumlular da sesimizi duyar diye! Ve biz iktidara geldiğimizde, DEVA Partisi olarak kadının yaşam hakkı ve özgürlüğünü garanti altına alacak ve şiddeti kader olmaktan çıkaracağız” ifadeleri yer aldı.
  Haber Merkezi
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz