KALE GRUBU’NUN 64. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ VE SERAMİK BAYRAMI KUTLANDI

KALE GRUBU’NUN 64. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ VE SERAMİK BAYRAMI KUTLANDI

BİGA DEVLET HASTANESİ’NDE YENİ BAŞHEKİM GÖREVE BAŞLADI

BİGA DEVLET HASTANESİ’NDE YENİ BAŞHEKİM GÖREVE BAŞLADI

CHP BİGA İLÇE BAŞKANLIĞI DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

CHP BİGA İLÇE BAŞKANLIĞI DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

BAŞKAN SOKULLU EKİBİNİ AÇIKLADI

BAŞKAN SOKULLU EKİBİNİ AÇIKLADI

TİCARET BORSASI İLE KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

TİCARET BORSASI İLE KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

TARLALARI ŞİDDETLİ YAĞMUR VE DOLU VURDU, ZARAR ÇOK BÜYÜK

 • Haber :
 • Üretim girdi maliyetleri, kuraklık ve birçok sorunla boğuşmak zorunda kalan üreticileri bu seferde şiddetli yağmur, fırtına ve dolu vurdu.
  Çanakkale’de de etkili olan şiddetli yağış ve dolu’dan en çok Ezine’ ilçesinin Alemşah Köyü ve Tavaklı İskelesi arasında bulunan tarlalardaki ürünler ile Ayvacık ilçesinin Tuzla, Kösedere ve Yukarıköy civarlarında ekili dikili tarlarında zarar meydana geldi.
  EZİNE VE AYVACIK’IN BAZI KÖYLERİNDEKİ TARLALAR BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ
  Zor günler geçiren çiftçiyi birde şiddetli yağmur fırtına ve dolu vurdu. 2020 yılı sonu ile 2021 yılı başında kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalan çiftçiler bir yandan girdi fiyatlarının çok yükselmesi ve kredi borçları ile boğuşurken kuraklıkla da mücadele etmiş ardından geçte olsa beklenen yağışları gelmesi ile rahat bir nefes almıştı. Üreticiyi, çiftçiyi son olarak cum sabaha karşı başlayan ve öğle saatlerine kadar devam eden şiddetli fırtına, şiddetli yağış ve şiddetli dolu yağışı vurdu ürünler ile dolu tarlalarda yaşanan bu olay karşısında büyük zararlar meydana geldi. Çanakkale Zıraat Odası Başkanı İsmail kaya yaşanan şiddetli yağış fırtına ve dolu yağışının özellikle domates dikili tarlalarda büyük zarara neden olduğun ifade etti. Kaya yaptığı açıklamada “ Şiddetli fırtına, yağış ve dolu yağışı nedeni ile özellikle Ezine ilçemizin Alemşah Köyü ve Tavaklı İskelesi arasında kalan köylerde ile Ayvacık ilçemizin Tuzla, Kösedere ve Yukarıköy civarlarında ekili dikili alanlarda tarlalarda zararlar meydana geldi. Şiddetli yağış fırtına ve dolu yağışı nedeni le meydana gelen zararların tam ve kesin olarak ne kadar olduğu tespit edilecek. Lokal şiddetli yağış fırtına ve dolu yağışında bölgesel ciddi zararlar var. özellikle domates ve fasulye dikili biber dikili alanlarda şiddetli yağış ve dolu yağışı alan bölgelerde maalesef zararlar meydana geldi. Dolayısı ile umarım yeni şiddetli yağış yada dolu yağışı dalgası gelmez ve zarar bu boyutta kalır. Bu durum ürünleri zarar gören üreticilerimizi zor durumda bırakacak. Tabi zararın derecesi zarar tespitleri ve incelemelerin ardından belli olacak. Tekrar edecek olursam asıl büyük zarar Ezine ilçemizin Alemşah Köyü ve Tavaklı İskelesi arasında kalan köylerde ile Ayvacık ilçemizin Tuzla, Kösedere ve Yukarıköy civarların Domates, Fasulye ve Biber dikili tarlalarda yaşandı. İnşallah zarar bu kadar ile kalır ve üreticilerimiz daha da mağdur olmazlar. Zaten üreticiler girdi maliyetleri ile başı dertteydi. Umarız bu zararlarda üreticimizi ciddi sıkıntılara sokmaz.” ifadelerine yer verdi.
  TARIM SİGORTASININ ÖNEMİ BÖYLE OLAYLARDA ANLAŞILIYOR
  Bu tür doğa afetleri nedeni le tarladaki ürünleri zarar gören çifçinin uğradığı zararın giderilmesi için en önemli unsurun tarım sigortası olduğunun da altını çizen kaya “Böyle afet durumlarında trsim2inn önemi çok daha iyi anlaşılıyor Tarım Sigortası’nın (TARSİM) önemi anlaşılıyor aslında. Tarım Sigortasının üreticinin ciddi şekilde güvencesi olduğu ortaya çıkıyor böyle olaylarda. Umarım yoğun yağış fırtına ve dolu yağışı nedeni ile tarlalarındaki ürünleri zarar gören üreticilerin tarım Sigortaları tamdır. Tarım Sigortaları tam olmayan üreticiler bu konuda çok ciddi mağdur oluyorlar. Burada da üreticiden kaynaklı Tarım Sigortası yaptırılamaması gibi bir durum var birde belli sebeplerden dolayı tarım sigortası yaptıramayan üreticiler var. Bur da Tarım Sigortası yapanların bu durumları çok iyi tespit etmesi gerekiyor. Zaten kendi sebepleri nedeni ile Tarım Sigortası yaptıramayanlar var ama birde Tarım Sigortası yaptırmak isteyen ama belirli neden ve şartlardan dolayı yaptıramayan üreticiler var. Tarlaların kira sözleşmeleri doğrultusunda, tarlaların miraslı olması durumu gibi nedenlerden ötürü Tarım Sigortası yaptıramayan ama dediğim gibi yaptırmak isteyen üreticilerde var. Bu nedenle Tarım Sigortası yetkililerinin bu konuda çok dikkatli ve titiz çalışması lazım. Tarım sigortası yaptırmak isteyen çifçilere kolaylık sağlanmalı üretici için çok önemli.” Dedi.
  Haber Merkezi
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz