BİGA BELEDİYESİ EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

BİGA BELEDİYESİ EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

TIRIN ÇARPTIĞI DOMATES YÜKLÜ TRAKTÖRDEKİ 5 KİŞİ YARALANDI

TIRIN ÇARPTIĞI DOMATES YÜKLÜ TRAKTÖRDEKİ 5 KİŞİ YARALANDI

YENİDEN REFAH PARTİSİ BİGA İLÇE BAŞKANLIĞINA RECEP DURMAZ ATANDI

YENİDEN REFAH PARTİSİ BİGA İLÇE BAŞKANLIĞINA RECEP DURMAZ ATANDI

BİGALILAR MEHMET ÇAVUŞ BELGESELİNİ İZLEYECEK

BİGALILAR MEHMET ÇAVUŞ BELGESELİNİ İZLEYECEK

MÜSİLAJI GÜNDEMİMİZDEN ÇIKARMAK İSTİYORUZ

MÜSİLAJI GÜNDEMİMİZDEN ÇIKARMAK İSTİYORUZ

“YOK EDİLEN ORMAN İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILMALI”

 • Haber :
 • Kirazlı-Balaban bölgesinde altın madenciliği işletmeciliği yapan Alamos gold’un 13 Ekim 2019 yılından buyana ruhsatı yenilenmedi.
  2 yıldır yenilenmeyen ruhsat için Alamos Gold, tahkime giderken; bölgede tüm faaliyetler durmuş durumda. 345 bin civarında ağacın yok edildiği bölgenin akıbeti ise bilinmiyor. Prof.Dr. Murat Türkeş bölgenin tekrar ağaçlandırılması için seferberlik başlatılması gerektiğini açıkladı. Kazdağları’nın Kirazlı-Balaban bölgesinde altın madenciliği yapmak isteyen Alamos Gold’un iki yıldan bu yana ruhsatı yenilenmedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 11 Mart 2021 tarihinde düzenlenen “2020 yılı Yeşilin En’leri” ödül töreninde şarkıcı Haluk Levent’in çağrısı üzerine “Bölgeyi birlikte ağaçlandıracağız” sözü vermişti. Veirlen sözlerin üzerinden aylar geçmesine rağmen bölgede ağaçlandırma çalışması başlatılmadı.
  “347 BİN 815 AĞAÇ KESİLDİ”
  Alamos Gold’un bölgede yağacağı altın işletmeciliği için ÇED raporunda 45 bin 650 adet ağaç kesileceği belirtilmişti. Türkiye Ormancılar Derneği ise yaptığı çalışma sonucunda bölgede 347 bin 815 ağacın kesildiğini duyurmuştu. Yüz binlerce ağacın kesildiği bölge için Fiziki Coğrafya ve Jeoloji Klimatoloji ve Meteoroloji Uzmanı, İklim Bilimci Prof. Dr. Murat Türkeş’ten “ağaçlandırma seferberliği başlatılsın” çağrısı geldi. “AĞAÇLANDIRMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATILSIN” Prof.Dr. Murat Türkeş yaptığı çağrıda; “Kanadalı siyanürlü altıncı şirket Alamos Gold ve taşeronu Doğu Biga Madencilik şirketi, 14 Ekim 2019 tarihinde resmi web sitelerinden, özetle, “Kirazlı Balaban maden projesinin 13 Ekim tarihinde sona eren ruhsatının yenilenmemesi üzerine, maden alanında sürmekte olan inşaat çalışmalarına ruhsatları yenileninceye kadar ara verdiklerini” duyurmuştu. Daha sonrasında ruhsatın iptal edileceğine ilişkin üst düzeyli bilgiler basına yansıyınca, Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu olarak bizler de Çanakkale halkıyla birlikte Çanakkale Halk Bahçesi’nde 14 Kasım 2019 tarihinde -arazi gözlemlerimize, deneyimlerimize ve bilimsel öngörülerimize dayanarak hazırlamış olduğum- basın açıklamasında görüşlerimizi belirtmiştik” dedi.
  “CANLILAR BÖLGEYİ TERK ETTİ”
  Ağaçların kesildiği bölgede sadece bitkilerin değil, doğal yaşam alanı olan olanca canlının da bölgeyi terk etmiş olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Türkeş; “Kirazlı Balaban’da, siyanürlü altın gümüş maden işletmesinin yok ettiği doğallaşmış Akdeniz orman ekosistemi ve biyotopu, çok çeşitli meşe türleri (ör. Macar meşesi, saçlı meşe olarak da adlandırılan Türk meşesi, Sapsız meşe Tüylü meşe, alt bölümlerinde Anadolu palamut meşesi, Mazı meşesi ile Maki çalılıklarında Kermes meşesi), Karaçam ve Kızılçam (Balaban çevresindeki alt seviyelerde) topluluk ve yaşam birliklerinden oluşur. Bu yöre, çok sayıda, kuş, kemirgen, sürüngen ve memeli hayvana ve her türden börtü böceğe ev sahipliği yapmaktaydı. Yöre 2018’den beri 4 yıl gibi kısa bir sürede bio çeşitliliğini büyük ölçüde kaybetmiş durumda. 4 yıl önce arazide gözlemlediğim, net olarak gördüğüm atmaca, çakır kuşu, gökdoğan, ala doğan, küçük orman kartalı, kuzgun, tahtalı ve gökçe güvercinleri hatta gri leş kargalarını artık bu alanda görmek neredeyse olanaksızlaştı. Olasılıkla bu canlılar ve başkaları bu alanı terk etmiş olmalı. Kişisel olarak bu tür bir çalışmaya ve/ya da seferberliğe sonuna kadar gönüllü destek vereceğimi açıkça vurgulamak istiyorum” dedi.
  Haber Merkezi
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz